ČIURLIONIS IR DIZAINAS. II
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus (V. Putvinskio g. 55), siekdamas skatinti šiuolaikinius dizaino, meninių industrijų kūrėjus naudoti neišsemiamą Čiurlionio kūrybą, pritaikant jos idėjas mūsų kasdieniniame gyvenime, tęsia mini parodų ciklą „Čiurlionis ir dizainas“.
Projekto autorės Jolanta Lunevičienė ir dizainerė, Vilniaus dailės akademijos profesorė Jolanta Talaikytė sumanė M. K. Čiurlionio paveikslus panaudoti kaip išskirtinį vyrišką ir moterišką aprangos akcentą, sukurdamos seriją prabangių skarų ir vyriškų aksesuarų.
Kodėl buvo pasirinktos būtent skarelės? „Man skarelė – tai ir šiltų prisiminimų pilna giminės moterų atmintis, ir jų minčių dienoraštis, ir jauki puošmena, kuri įkvepia kūrybai. Skaros, kaip relikvijos, perduodamos iš kartos į kartą, paveldimos, dovanojamos“, – dalinasi mintimis projekto autorė J. Lunevičienė
„Čiurlioniškos skarelės pralenkia madą, jos tinka kuriantiems savitą, žmogaus būdą ir pasaulėžiūrą atspindintį stilių. Jei mėgstate ir mokate ryšėti skaras, visuomet būsite stilingi, kaip garsiosios kino ikonos“, – sako dizaino autorė J. Talaikytė.
Projekto autorės labai įdėmiai renkasi M. K. Čiurlionio kūrinius, siekdamos, kad naudojant juos dizainas nepakeistų kūrinio formato, perteiktų kiek galima artimesnes originalui spalvas. Projekto autorė J. Lunevičienė pasakoja, kad skareles kūrė su didžiule pagarba menininkui, todėl gamybai pasirinko išskirtinį tekstilininkų šeimos fabriką prie Komo ežero Italijoje, suprantantį, kas yra meno kūrinys, spalva, atspalvis, prabanga ir kokybė. Jame kuriami šilko suvenyrai Metropoliteno, Britų ir kitiems įžymiems pasaulio muziejams. Šio gamintojo veiklos pradžia siekia net 1866 metus. Čiurlionio paveikslų reprodukcijoms naudojamas švelnumu ir minkštumu plačiai pagarsėjęs vietinis Komo šilkas.
Beje, Lietuva turi tolimą, bet akivaizdų ryšį su šio regiono šilku. Idėja atvežti šilkverpius į Komo ežero apylinkes XV a. pradžioje kilo karalienės Bonos giminaičiui Milano kunigaikščiui Liudovikui Sforcai (Ludovico Sforza). Nuo tada šioje provincijoje ėmė kurtis iki šiol klestinti šilko pramonė.
Šios skarelės yra ir unikali, Lietuvos kultūrą reprezentuojanti dovana, kurią teikdami galime didžiuotis M. K. Čiurlioniu. Jos neša Pasauliui žinią apie menininką ir jo kūrybą.