2024-06-08 15:30 - 2024-08-31 17:00
Galaunių namai-muziejus, Vydūno alėja 2, Kaunas, Kauno m. sav
Žiūrėti žemėlapyje
IŠLIKUSI ARCHITEKTŪRA: LVIVO MODERNIZMAS TARPUKARIU
2024 m. birželio 8 d. 15:30 val. Galaunių namai-muziejus kviečia į ukrainietės architektūros istorikės ir fotografės Myroslavos Liakhovych fotografijų parodos „Išlikusi architektūra: Lvivo modernizmas tarpukariu“ atidarymą, kuriame bus galimybė pamatyti vienus ryškiausių Lvivo modernizmo architektūros pavyzdžius.
Tarpukario modernizmo architektūra įkūnijo žmonių viltis ir svajones apie geresnį gyvenimą pasibaigus Pirmajam pasauliniam karui. Tai ypač tinka kalbant apie naujai gimusias Vidurio Rytų Europos valstybes, pavyzdžiui, 1918 m. įkurtą Antrąją Lenkijos Respubliką. Lvovas, įsikūręs prie Lenkijos rytinio pasienio (dabar Ukrainos miestas Lvivas), buvo urbanistinio avangardo eksperimentų centras, kuriame derėjo tarptautinis stilius ir vietiniai architektūriniai metodai, atspindėję to meto dvasią. XX a. 3 ir 4 deš. daugiatautė miesto bendruomenė siekė išreikšti save ir vienytis pasitelkdama modernistinę architektūrą. Mieste buvo įgyvendinama daug architektūrinių projektų – biurų pastatų, mokyklų, ligoninių, darbininkų klubų, sakralinių pastatų ir gyvenamųjų namų. XX a. 3 deš. Lvive vyravo Art Deco stilius, dažnai su neoklasicizmo ar istorizmo elementais, tačiau XX a. 4 deš. dauguma pastatų buvo statomi funkcionalizmo, modernistiniu – tarptautiniu, ekspresionizmo ir kt. stiliais.
XX a. 4 deš. antroje pusėje nuotaikos mieste smarkiai pasikeitė – Europa grimzdo į nacizmo, totalitarizmo ir antisemitizmo bedugnę, artinosi dar vienas pasaulinis karas, kuris prasidėjo 1939 m. rugsėjį. Karo metu neliko 90 proc. miesto gyventojų: lenkai buvo iškeldinti, žydus išžudė naciai, ukrainiečiai buvo deportuoti arba nužudyti sovietų. Nepaliesti liko tik pastatai, slepiantys užmirštų žmonių vardus ir istorijas bei prarastą miesto tapatybę. Nuo 2022 m. vasario 24 d., beveik po šimtmečio, Lvive vėl pasigirdo oro pavojaus signalai, prasidėjo išpuoliai, atsirado mirties baimė ir priverstinė migracija. Rusų invazija palieka naujus ženklus ant modernistinių pastatų, o kartais juos griauna.
Šioje parodoje pristatomi keli ryškiausi Lvivo modernizmo pavyzdžiai – nuo visuomeninės iki gyvenamosios paskirties architektūros. Šie pastatai ne tik rodo savo laikmečio architektūros pasiekimus, bet ir pasakoja architektų ir buvusių ar dabartinių gyventojų istorijas. Be nuotraukų, tekstų ir archyvinių brėžinių, parodoje taip pat pateikiama vaizdinė medžiaga, sukurta pagal Lvivo modernizmo pastatų 3D skenuotus vaizdus. Skenavimo metu sukurtas ir garso įrašas, kuriame – pastatų ir jų aplinkos fonas.
Parodos ir projekto „Lvivas. Modernizmo architektūra“ autorė architektūros tyrinėtoja ir fotografė – Myroslava Liakhovych.
Parodos rengėjai: Galaunių namai-muziejus, daugiau informacijos telefonu +370 672 807 67 arba el. paštu galauniunamai@gmail.com
Paroda Galaunių namuose-muziejuje veiks iki 2024 m. rugpjūčio 31 d.
Parodos atidarymo renginys nemokamas. Kitu laiku paroda lankoma su muziejaus lankytojo bilietu.
Bilieto kaina: 5eu.
Taikomos nuolaidos:
Moksleiviai: 50%
Studentai: 50%
Senjorai: 50%
MODER... KAS? KAUNO MODERNIZMAS! IR ARCHITEKTO PROFESIJA
2023-10-17 11:00
Vydūno al. 2, Kaunas, Kauno m. sav
Lozoraičiai – vilties diplomatija: šimtmetis valstybės naudai
2024-09-20 16:00
V. Putvinskio g. 55, Kaunas, Kauno m. sav
Paroda „Roboto transformuotas porcelianas“
2024-10-17 16:00
V. Putvinskio g. 55, Kaunas, Kauno m. sav
„Liudas Truikys. Menas yra auka Kosmoso lygsvarai“
2024-10-18 17:00
V. Putvinskio g. 55, Kaunas, Kauno m. sav
Irenos Mikos tapybos ir objektų paroda | PORTRETAI III
2024-11-21 11:00
Vydūno al. 2, Kaunas, Kauno m. sav