Lapkritis
29
Kaunas 2022
Neteisingas
Muzika
Neteisingas
Scena
Neteisingas
Kinas
Neteisingas
Parodos
Neteisingas
Edukaciniai
Neteisingas
Tarpdisciplininiai
Neteisingas
Literatūra
Neteisingas
Virtualūs renginiai
Neteisingas
Festivaliai
Neteisingas
Atviri kvietimai
Neteisingas
Miesto renginiai
Neteisingas
Kiti
Neteisingas
Maršrutai
Neteisingas
Kaunoteka
Neteisingas
Pasirinkti

Prieinamumas

Renginys prieinamas žmonėms su fizine negalia
Neteisingas
Renginys prieinamas žmonėms su regos negalia
Neteisingas
Renginys prieinamas žmonėms su intelekto negalia
Neteisingas
Renginys prieinamas žmonėms su klausos negalia
Neteisingas
Tinkamas lietuviškai nesuprantantiems žmonėms
Neteisingas
Galima atsivesti naminius gyvūnus
Neteisingas
Pasirinkti

Kinas

„Klostės“ – filmo apie Kauno modernizmą premjera
2022-09-21 00:00 - 2022-09-24 00:00 Kino centras „Romuva“, Romuva, kino teatras, Laisvės alėja 54, Kaunas Žiūrėti žemėlapyje

„Klostės“ – filmo apie Kauno modernizmą premjera

Klostės (angl. Pleats arba Folds)  – tai 67 minučių trukmės juodai baltas nebylus filmas, kurį sukūrė Kauno gyventojai ir menininkė Aideen Barry. Šiuo metu filmas premjeruojamas užsienio kino festivaliuose, o rugsėjo 21–24 d. jis bus pristatytas Kaune kaip Kaunas 2022 programos dalis. Filmą įkvėpė Kauno modernizmo architektūra ir joje slypinčios magiškos miesto istorijos.

Architektūros Monai

Kinas yra meilės forma, kuri leidžia pažvelgti į miestą per tam tikrą estetinį filtrą, kuris ne tik permaino, papildo, bet ir atveria nematomus tikrovės klodus. Pamačius miestą šitaip, jau neįmanoma matyti jį tik plokščią, tik surakintą formose ir jų paviršiuose. Miestas tampa daugiau negu architektūrinis darinys: jo konstrukcijos, istorija, dabartis ir ateitis ima kvėpuoti, šokti ir dainuoti. Miesto architektūros tūris tampa intriguojančiu personažu su istorija ir legenda. Miestas ima prieš mūsų akis vyniotis ir klostytis. Miestas – KLOSTĖS. Kaunas vertas tokio meilės filtro, ir dar daugiau – vertas pagrindinės rolės kino filme. Pagaliau unikaliai optimistiška Kauno modernistinė architektūra, laukianti UNESCO įvertinimo, nusipelnė ne tik istorinių ir mokslinių tyrimų, bet ir atidaus meno kūrėjų
žvilgsnio.

Menininkė iš Airijos Aideen Barry pasiūlė KEKS2022 programai įveiksminti pastatus per judančius paveikslėlius ir sukūrė architektūrinį filmą KLOSTĖS. Keletą metų didžiulė miesto komanda rinko idėjas, kūrė vizualinius elementus (vaizdą, garsą, judesį) ir pynė audinį, iš kurio susiklostė valandos trukmės koliažinis pasakojimas apie miesto matomus ir nematomus sluoksnius, apie tai, kas pamiršta ir kas prisiminta arba įsivaizduota. Prie filmo dirbo virš 60 profesionalų, mėgėjų ir savanorių aktorių, dar tiek pat filmavimo padėjėjų ir rekvizito gamintojų, filmuota 16 lokacijų, stop kadro animaciją kūrė virš 70 žmonių. Taigi filmo kūrimo projektas įgavo ne tiek meninę, kiek bendruomenės įsitraukimo į kultūrą, sociokultūrinę prasmę: kauniečiams tai buvo proga susiburti ir pagyventi miesto istorijoje.

Toks kolektyvinis rezultatas turėtų sudominti ne tik kauniečius, bet ir miesto svečius. Filmo KLOSTĖS atskiri vaizdiniai tarsi origamis su kruopščia atida lankstomas iš plono atmosferų ir nuotaikų popieriaus. Įsižiūrėjimas į smulkiausias detales kaitaliojamas su brutalistinės stilistikos objektų panorama. Žiūrovas drauge su personažais prasmunka į pastatų interjerus, žvalgosi į tipiškus suapvalintus Kauno langus, elegantiškas laiptinių duris, žiūrinėja lubas tarsi gulėtų ant kilimo su smilkstančia cigarile tarp pirštų. Filme nėra tekstų ar balso už kadro, tačiau kiekvienas architektūros objektas kalba per vaizdą ir judesį, per metaforą, įkūnijamą vaidybiniu etiudu. Filme derinami įvairūs žanrai ir priemonės – stop kadro animacija, modernus šokis, nebylaus filmo elementai. Kiekviena filmo dalis nustebina vis kitais meno demonų monais.

KLOSTĖS nebando atkurti istorinio modernizmo dvasios, jis ją perkuria iš šiandieninės perspektyvos. Filmui būdingas siurrealizmas, gotikos estetika, keliantis nuostabą ir šypseną buvusio ir būsimo laiko, tikrovės ir pramano, gyvo ir negyvo daikto žaismas, į kurį visomis emocijomis kviečiamas įsitraukti ir vietinis žiūrovas, ir svečias. Pažiūrėję šį filmą įsitikinkite, kad Kauno architektūros siurprizai, gal primiršti ar iki tol nepastebėti, jau tapę įprastais ir susilieję su kasdienybe, gali būti patiekiami kaip gurmaniški tortukai ir nustebinti, kai tai daroma su gera humoro ir drąsios išmonės porcija.

Sandra Bernotaitė

Bilieto kaina: 0eu.

Nuolaidos šiam renginiui netaikomos.