
Parodos „Ulro žemės teritorijos“ atidarymas
Po pristatymo ir sėkmės istoriniame Vroclavo Farmacijos muziejuje tarptautinė menininkų paroda „Ulro žemės teritorijos“ atkeliauja į Lietuvą – poeto Česlovo Milošo, kurio kūrybos idėjų ši paroda buvo įkvėpta, gimtinę. Balandžio 11 d., penktadienį, 17 val. kviečiame į parodos atidarymą Maironio lietuvių literatūros muziejuje. Joje šalia menininkų iš Lenkijos, Šveicarijos, Slovakijos, Vengrijos ir JAV pakviesti dalyvauti ir lietuvių autoriai. Ši paroda – tai ne tik tęsinys, bet ir nauja interpretacija, sukurta atsižvelgiant į vietos kontekstą.
Č. Milošas, gimęs Šeteniuose, palaikė ryšius su Sirutiškio dvaru netoli Panevėžio, priklausiusiu jo giminaičiams Komorovskiams. Tai primena apie poeto šeimos šaknis Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje. Dar daugiau, poetą giminystės ryšiai sieja ir su Maironio namų statytoju – Kauno teismo seniūnu Simonu Siručiu.
Paroda įkvėpta Česlovo Milošo esė knygos „Ulro žemė“, kurioje autorius apmąsto dvasinį žmogaus atotrūkį nuo metafizinės tėvynės. Tai pasakojimas apie pasaulį, kuriame žmogus pasiklydęs, tačiau ieškantis kelio atgal į save.
Lankytojai kviečiami žengti į simbolinį labirintą, kuriame susipina Milošo dialogas su Williamo Blake’o mistika, Emanuelio Swedenborgo vizijomis ir šiuolaikinėmis tinklo teorijomis. W. Blake’as „Ulro žeme“ vadino pasaulį, kuriame žmogus yra atskirtas nuo dvasinės tikrovės. Ulro – vidinė juoduma, neskaidrumo ir tamsos būsena, pasireiškianti praradus dieviškąjį regėjimą. Paroda kviečia apmąstyti dvasinę žmogaus tapatybę, jo ryšį su pasauliu bei kultūrine atmintimi.
Paroda Maironio lietuvių literatūros muziejuje veiks iki 2025 m. rugsėjo 21 d.
Įėjimas atviras. Maloniai kviečiame!
Renginio metu gali būti fotografuojama ir filmuojama. Nuotraukos ir vaizdo įrašai gali būti naudojami renginio viešinimui socialiniuose tinkluose, internetinėse svetainėse, spaudoje ir kt.
