
2023-04-11 17:00
A. ir P. Galaunių namai-muziejus, Vydūno al. 2, Kaunas, Kauno m. sav
Žiūrėti žemėlapyje
Paskaita ,,Apie Tado Daugirdo ukrainietiškų margučių atvaizdus ir jų kontekstą parodoje"
A. ir P. Galaunių namai-muziejus (Vydūno al. 2, Kaunas) balandžio 11 d. 17 val. maloniai kviečia į parodos ,,TADAS DAUGIRDAS (1852–1919): ukrainietiškų margučių atvaizdai“ kuratorės – Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus Liaudies meno skyriaus archyvo rinkinio saugotojos Monikos Gineikienės paskaitą ,,Apie Tado Daugirdo ukrainietiškų margučių atvaizdus ir jų kontekstą parodoje“, kurios metu kuratorė pasidalins mintimis apie parodos kūrimo procesą, papasakos apie eksponatų kilmę, svarbą ir ypatumus.
Parodoje pristatomi margučių piešiniai iš buvusių Ukrainos gubernijų: Kijevo, Podolės, Voluinės, Chersono ir Galicijos. Vietoves liudija autentiški įrašai lenkų kalba, užrašyti prie margučių piešinių. Parodoje eksponuojami margučiai atvaizduoti keliais rakursais – marginto kiaušinio pagrindinės pusės plokštuma arba šonas, iš kurio matyti abiejų pusių fragmentai, ir kitas atvaizdavimo būdas – kai dvi margučio pusės pateikiamos šalia viena kitos popieriaus lape horizontaliai.
Surengti Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus Liaudies meno skyriaus archyvo rinkinyje saugomų Tado Daugirdo margučių parodą padiktavo daugiau kaip metus trunkantis karas Ukrainoje. Kaune apsigyvenus žmonėms, netekusiems savo namų ir tėvynės, norisi parodyti ką nors artimo ir savo, dvasiškai šildančio ir stiprinančio, perteikiančio protėvių dvasios stiprybę. Dabar ši idėja realizuojasi ir skleidžia velykinę viltį.
XIX a. pabaigoje margučius popieriuje atvaizdavo T. Daugirdas, jis 1877–1891 m. gyveno Varšuvoje. Būtent iš čia šiltuoju metų laikotarpiu vyko į archeologinių kasinėjimų vietas Lenkijos, Ukrainos ir Lietuvos vietovėse. Svarbią vietą T. Daugirdo veikloje užima margučių tyrinėjimas. T. Daugirdas ne tik kaupė margučių kolekciją, bet ir pats darė jų piešinius, kūrė raštus. Į margučių dokumentavimo ekspedicijas važiuodavo kartu su pagalbininku Zygmantu Wolskiu. Apie tyrinėjimų rezultatus T. Daugirdas yra parašęs du straipsnius – „Velykiniai kiaušiniai“ (Jajka malowane wielkanocne) ir „Margučiai“ (Pysanki), kurie buvo publikuoti žurnaluose „Wisla“ (1890). Viename iš straipsnių pagal T. Daugirdo parašytus margučių pavadinimus (45 vnt.) yra ir Z. Wolskio atliktas medžio raižinys, kuriame išbraižytos marginimo schemos iš Ukrainos vietovių. Nurodyti margučių pavadinimai iš Podolės ir Galicijos pagal numeraciją.
Margučiai T. Daugirdo tyrinėjimuose užėmė svarbią vietą, nes, pasak T. Daugirdo, jie jungė gyvuosius su protėviais per savo simboliką, ją perduodami iš kartos į kartą kaip nenutrūkstamą laiko ir tradicijos grandinę. T. Daugirdas, pasitelkęs tautodailę, žadino tautinį atgimimą.
Parodos organizatoriai – Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, A. ir P. Galaunių namai-muziejus
Maloniai kviečiame dalyvauti.
Renginys nemokamas.
Renginio metu bus fotografuojama. Nuotraukos gali būti naudojamos renginio viešinimui socialiniuose tinkluose, internetinėse svetainėse, spaudoje ir kt.

VIRTUALIOS REALYBĖS TURAS Galaunių namuose-muziejuje
2024-06-15 11:00
Vydūno al. 2, Kaunas, Kauno m. sav

VIRTUALIOS REALYBĖS TURAS J. Zikaro namuose-muziejuje
2024-06-15 11:00
J. Zikaro g. 3, Kaunas, Kauno m. sav

Turas su kuratorėmis po parodą „Nuo gintarų iki žvaigždžių: M. K. Čiurlionis, amžininkai ir bendraminčiai“
2025-04-10 17:00
V. Putvinskio g. 55, Kaunas, Kauno m. sav

Parodos „Kitoniški“ pristatymas ir susitikimas su autoriais
2025-04-11 16:00
Vydūno al. 2, Kaunas, Kauno m. sav