Vasaris
26
Muzika
Neteisingas
Scena
Neteisingas
Kinas
Neteisingas
Parodos
Neteisingas
Edukaciniai
Neteisingas
Tarpdisciplininiai
Neteisingas
Literatūra
Neteisingas
Virtualūs renginiai
Neteisingas
Festivaliai
Neteisingas
Atviri kvietimai
Neteisingas
Miesto renginiai
Neteisingas
Kiti
Neteisingas
Kaunas 2022
Neteisingas
Maršrutai
Neteisingas
Kaunoteka
Neteisingas
Pasirinkti

Prieinamumas

Renginys prieinamas žmonėms su fizine negalia
Neteisingas
Renginys prieinamas žmonėms su regos negalia
Neteisingas
Renginys prieinamas žmonėms su intelekto negalia
Neteisingas
Renginys prieinamas žmonėms su klausos negalia
Neteisingas
Tinkamas lietuviškai nesuprantantiems žmonėms
Neteisingas
Galima atsivesti naminius gyvūnus
Neteisingas
Pasirinkti

Parodos

Takūs kūnai 5/5. Sąsajos
2022-09-23 18:00 - 2022-10-23 20:00 Nemuno7, Nemuno7, Dievogala Žiūrėti žemėlapyje

Takūs kūnai 5/5. Sąsajos

Parodos atidarymas: rugsėjo 23 d. 18 val. Atidarymo vakarą įėjimas nemokamas.
Paroda veikia: rusėjo 23 d. – spalio 23 d.
Šeštadienį – sekmadienį 12:00-20:00

Trys lietuvių menininkų kūriniai užbaigia „Takių kūnų“ ciklą autentiškomis ekologijos temos interpretacijomis. Šįkart paroda kalbės apie to, kas žmogiška ir nežmogiška simbiozės (ne)galimybes klampiame mikrobų, žmogaus ir šuns ar geologinio laiko kontekste. Mindaugas Gapševičius, Kamilė Krasauskaitė ir Miglė Vyčinaitė pasiūlė po raktinį žodį bendram parodos pavadinimui. 

Mindaugas Gapševičius pasiūlė raktinį žodį sąsajos (angl. interfaces). Jo  kūrinys „Boriso ir Mindaugo sąsajos“ sukurtas bendradarbiaujant Borisui (modelis), Brigitai Kasperaitei ir Mantui Talmantui (3D skenavimas), Mindaugui Miseliui (elektronika). 

Anot menininko, kartais žmonės savo augintiniams kuria galvos apdangalus ar paltus, kad šie atrodytų kaip žmonės. Kartais jie savo neįgaliems augintiniams pritvirtina galūnių protezus, kad padėtų patirti savo aplinką. Kartais žmonės bando suprasti savo augintinius žiūrėdami jiems į akis arba stebėdami jų judesius. „Boriso ir Mindaugo sąsajos“ siūlo bokserių veislės šuns Boriso ir jo šeimininko sąsajas, kurios įgalina šeimininką patirti savo augintinio būseną, o augintinį – savo šeimininko būseną. Šeimininko ir augintinio būsenos perdavimui naudojamas elektrinis signalas, perduodamas internetu. Elektrinis signalas gaunamas matuojant ir konvertuojant širdies ritmą ir smegenų veiklą. Atidarymo renginyje dalyvausiantys žiūrovai kviečiami šias sąsajas išbandyti patys.

Kamilė Krasauskaitė pasiūlė raktinį žodį „inkliuzai“, „įklimpėliai“. Autorė aiškina savo kūrinio kontekstą: anot jos, konceptualiai metagenomika reiškia, kad žmogaus kūnas veikia kaip bendruomeninis genofondas. Jo viduje „savaime besiplečiančios simbiozės“ yra „labai adaptyvios bei atsparios aplinkos trikdžiams“. Metafora, sukurta remiantis tokiu mikrobų bendruomenių supratimu, padeda į tarptautinių santykių sritį perkelti sisteminį sudėtingų procesų supratimą.

Kamilė teigia, kad istorija yra nepanaikinama: tiek mūsų pačių asmeninė, tiek mūsų tėvų, krašto, regiono, Žemės, net vilčių istorijos palieka gilius pėdsakus formuojant ir kuriant ateitį. Istorija vienaip ar kitaip sugrįžta, tarsi archetipinis sapnas susirango vieną naktį nepasiklausęs, nepalikdamas instrukcijos kaip jį instaliuoti į savo kasdieną.

Imliąją (imuninę) atmintį pirmą kartą 430 m. pr. Kr. aprašė graikų istorikas Tukididas, pažymėjęs, kad „tas pats žmogus niekada nebus užpultas du kartus“. Vėliau, jau po dviejų tūkstančių metų sužinojome, kad beveik visi organizmai turi įgimtąją ir įgytąją imunines sistemas ir tai, kad mikrobiniai patogenai sukelia ligas. 

„Dabar jau gerai žinoma, kad imuninė atmintis yra neatsiejama adaptyvaus imuniteto dalis, užtikrinanti ilgalaikę apsaugą nuo anksčiau susidariusių patogenų. <…> Vis daugiau įrodymų, kad įgimtos imuninės ląstelės taip pat gali „atsiminti“ tam tikrus anksčiau patirtus imuninius dirgiklius.“

Saugiai užkonservuotus įprastai matome organinių audinių pavyzdžius, o pats konservavimas primena anomaliją ar ligą, kažką, kas buvo „ne taip“. Kalbant apie nuolatinius pokyčius ir ciklus, ar nepamirštama pasimokyti iš rytų/mielių (ang. (y)east)?

Miglės Vyčinaitės video„Inkliuzas“ yra filmas apie spekuliatyvią erdvę, kurioje pinasi skirtingos laiko būsenos bei mitai, post-humanistinės idėjos ir melancholiškas prarastos ateities jausmas. Pasakojimas vystosi apleistame kraštovaizdyje, kuriame praeitis įsiterpia į ateitį, sutrikdoma geologinio laiko tėkmė. Istoriją pasakoja nežinoma būtybė, keliaujanti po distopinę teritoriją bei aptinkanti gyvenviečių likučius. Atmosfera ir vizualinė tekstūra kuriama vaizduojant apleistus objektus ir architektūrinį sunykimą, taip pat mistiškus gamtos procesus. Nagrinėjant vietovės ištuštėjimo priežastis, tvyranti fizinė tuštuma sutampa su pasakotojos vidine tuštuma. Galiausiai protagonistė įklimpsta lipniuose sakuose ir tampa gintaro inkliuzu. Čia pasitelkiamas postindustrinių peizažų ir aplinkos vaizdavimas sufleruoja apie žmonių veiklos nebuvimą. Atgimstanti gamta egzistuoja ne tik kaip istorijos fonas, bet veikiau kaip aktyvi jos dalyvė, kaip ženklų visuma, žyminti nematomus ryšius, kuriuos reikia iššifruoti.

Ačiū: Institutio media, Aleknaičių kultūros ir edukacijos erdvė, Jurgis Paškevičius.

Išsamiau apie kultūros laive „Nemuno7“ vykstantį parodų ciklą „Takūs kūnai“: https://www.nemuno7.lt/takus-kunai-parodu-erdve-2022.../
Menininkai: Mindaugas Gapševičius, Kamilė Krasauskaitė, Miglė Vyčinaitė
Kuratorius: Valentinas Klimašauskas
Prodiuseris: „Ars futuri“
Partneriai: Kaunas 2022, Kauno rajono savivaldybė
Renginys yra „Kaunas ir Kauno rajonas - Europos kultūros sostinė 2022“ programos dalis.
Prieinamumas: Paroda vyksta laive-žemkasėje, į kurį veda lieptelis ir laiptai. Deja, erdvė nepasiekiama žmonėms turintiems judėjimo negalią.

Bilieto kaina: 7eu.

Taikomos nuolaidos:

Moksleiviai: 50%

Studentai: 50%

Senjorai: 50%