THE GREAT INDUSTRY
Parodą pristato – „Mažosios istorijos“, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus
Nuo 2017 m. Paveikslų galerijoje įsikūrusi bendruomenių platforma „Mažosios istorijos“ rengia parodas drauge su buvusiais Kauno fabrikų darbuotojais. Įdomiausios šio „Didžiosios pramonės“ ciklo parodų idėjos, eksponatai ir šiuolaikinio meno kūriniai sudarys rinktinę parodą “The Great Industry“ , eksponuojamą MUAR – Darbo muziejuje, Liuksemburge.
„Didžiosios pramonės“ ciklo parodos suteikė balsą ilgai tylėjusiai Kauno fabrikų bendruomenei – žmonėms, išgyvenusiems ne tik sovietinės planinės ekonomikos groteską, bet ir „laukinę privatizaciją“.
Parodos tekstai – autentiški buvusių pramonės darbuotojų pasakojimai, liudija ne tik „idealios tarybinės visuomenės“ nuodėmes – vagystes, kyšininkavimą, girtavimą, godumą ir melą. Bendruomenė atveria ir alternatyvią sovietmečio fabrikų istoriją – atkaklų čia dirbusių žmonių išradingumą ir patriotiškumą, namo grįžtančių tremtinių fabrikus, dainuojančius fabrikus, trispalvę keliančius fabrikus, skausmingai griūnančius fabrikus, badaujančius, už savo teises kovojančius streikuotojus.
Šį kartą parodoje įsipina ir aktuali karo tematinė linija, paliečianti sovietinę taikos propagandą, nuolatinę parengtį „planui B“, civilinę saugą gamyklose ir slėptuves, Šaltojo karo politiką su joje tiesiogiai dalyvaujančia „Drobės“ vilna – Leonido Brežnevo kostiumai istorinio vizito Amerikoje metu buvc iš lietuviško audinio.
„Didžioji pramonė“ pirmą kartą atvėrė industrinių bendruomenių archyvus – darbuotojų išsaugotas fotografijas, produkcijos pavyzdžius, suvenyrus. Ši paroda stumteli industrijos istoriją iš paraštės, kol ji netapo trūkstama grandimi europietiškos tapatybės evoliucijoje.
Kuratorė/curator – Auksė Petrulienė;
Vizualinis dizainas/visual design – Julija Tolvaišytė-Leonavičienė;
Parodos architektūra/architecture – Office De Architectura
Dalyvaujančios bendruomenės/participating communities – buvę „Drobės“, „Kaspino“, „Inkaro“, Kauno popieriaus fabriko ir Radijo gamyklos darbuotojai,
Dalyvaujantys menininkai/participating artists – Edmundas Saladžius, Darius Petrulis.