Tremtinių tekstilės ir skulptūrinių objektų paroda „Sudygsniuota“
Per Antrąjį pasaulinį karą ir pokariu Lietuvoje vyko dideli gyventojų trėmimai. Skaičiuojama, kad 1940–1953 m. laikotarpiu iš Lietuvos ištremta daugiau nei 130 000 žmonių. Grėsmės išnykti akivaizdoje buvo svarbu išsaugoti tapatumą, stiprinti dvasią. Kauno IX forto muziejuje sukaupti nebylūs tremties liudininkai – unikalūs smulkieji tremtinių rankdarbiai (siuvinėtos vizitėlės, atsiminimų knygutės-dekoratyvinės širdelės su įrašais, sagės ir kt.). Šie rankdarbiai – medžiaginis atminties, rezistencijos ir tapatumo įkūnijimas. Juos tremtiniai į Lietuvą parsivežė iš atšiauriausių Sovietų Sąjungos kraštų. Tekstilės dirbiniuose telpa individualios istorijos, sukauptos žinios, jie tampa pranešimu ar ženklu, kurį reikia siųsti ir gauti.
Autentiški tremtinių rankdarbiai ir jų kūrėjų istorijos – muziejuje parengtos parodos pamatas. Parodoje istorinis žvilgsnis susijungia su meniniu – muziejinės vertybės tapo atspirtimi septyniems menininkams: Džiugui Karaliui ir Giedriui Bučui, Mariui Jonučiui, Eglei ir Rokui Kašėtoms, Linai Jonikei, Gretai Kardi-Kardišiūtei. Jie, įkvėpti tremtyje padarytų rankdarbių, sukūrė autorinius darbus, kurie eksponuojami kaip parodos dalis Kauno IX forto memorialiniame komplekse. Parodos ašimi tapo lauko stendai, kuriuose vaizduojamos autentiškų eksponatų fotografijos.
Paroda eksponuojama Kauno IX forto muziejaus teritorijoje. Lankymas nemokamas.
Parodos rengėjas – Kauno IX forto muziejus
Parodą finansuoja Lietuvos kultūros taryba
Projekto vadovė ir dizainerė – Renata Vinckevičiūtė-Kazlauskienė (Kauno IX forto muziejus)
Projekto kuratorė – Eglė Pietarytė (Kauno IX forto muziejus)
Istorinio turinio konsultantė – Auksuolė Čepaitienė (Lietuvos istorijos institutas)
Fotografas – Matas Laužadis
Meninių instaliacijų autoriai: Džiugas Karalius ir Giedrius Bučas, Marius Jonutis, Eglė ir Rokas Kašėtos, Lina Jonikė, Greta Kardi-Kardišiūtė
Pagrindinis informacinis partneris – LRT
Informaciniai partneriai: „Kauno diena“, UAB „Baltijos vaizdinė reklama“
Partneris – Lietuvos istorijos institutas
Gamyba – UAB „Cyanus“
Už priemones meninėms instaliacijoms dėkojame: UAB „Dero“, industriniam verslo centrui „Drobės fabrikas“, UAB „Omrina“
Dėkojame UAB „Patatos bistro“