WORKING CLASS HEROES
Parodą pristato – MUAR / Musée vun der Aarbecht / Darbo muziejus (LU)
Laisvė, galia, pinigai, žmogaus teisės – tai universalios temos, į kurias gilinasi pirmasis Liuksemburgo Darbo muziejus MUAR/ Musée vun der Aarbecht.
Idėja įprasminti Liuksemburgo pietuose klestėjusią kalnakasybos ir plieno pramonę bei jos darbuotojų atminimą kilo šio regiono miestui Ešui prie Alzetės tapus Europos kultūros sostine 2022. Darbo muziejus įsikūrė buvusiame kalnakasių avalynės fabrike Tetanžėje ir siekia atkreipti dėmesį į darbo pasauliui aktualias temas. Muziejaus pavadinimo sutrumpinimas - MUAR – išvertus reiškia rytojų. Todėl čia kylančios idėjos neapsiriboja industrine praeitimi, bet tvirtai siejasi su dabartimi ir ateitimi. MUAR kviečia socialinei – politinei diskusijai primenančiai, kad šiandieninės darbo teisės ir laisvės nėra savaime suprantama ir amžina duotybė.
Kauno Paveikslų galerijoje eksponuojama MUAR paroda „Working Class Heroes“ šiuolaikiškai pristato tris darbininkų klasės herojus: Jean-Pierre Bausch (1891–1935), Léon Weirich (1878–1942) ir Jean Schortgen (1880–1918). Interaktyvi ekspozicija atskleidžia industrinio Liuksemburgo pietų regiono kasdienybę – darbą, svajones ir viltis, įtemptą kovą dėl darbininkų teisių. Asmeninės istorijos žmonių, sukūrusių Liuksemburgą – mažą kraštą Europos viduryje, iš naujo kelia klausimus – kas sukūrė jūsų šalį, kas šiandien atstovauja jūsų teises? Kiek mes pasistūmėjome darbo teisėje?
Dvi šių metų Europos kultūros sostinės – Kaunas ir Ešas prie Alzetės yra susietos industrinės praeities. Abu miestai paveldėjo pramonės griuvėsius – ne tik peizaže įsirėžusius pramoninius objektus, bet ir sudėtingus čia dirbusių žmonių likimus. Šios bendros temos paskatino apsikeisti parodomis: Kauno Paveikslų galerijos bendruomenių erdvėje „Mažosios istorijos“ įsikuria Darbo muziejaus “Working Class Heroes”, o Kauno fabrikus ir jų bendruomenes pristatanti „Mažųjų istorijų“ paroda „Didžioji pramonė“ 2022 spalio 7 – gruodžio 17 eksponuojama MUAR Darbo muziejuje Tetanžėje. Kaunas ir Ešas suvienija jėgas kad stumtelėtų industrijos istoriją iš užmaršties - kol ji netapo trūkstama grandimi europietiškos tapatybės evoliucijoje.
Kuratorė/curator - Marie – Paule Jungblut;
Prodiuseris/producer – Thomas Ebersbach;
Video produkcija/video production – Sascha Helsper
Plakato dizainas/poster design – Max Nilles;
Projekto vadovė/project manager – Marieke Jarvis.