„DALIA GRINKEVIČIŪTĖ. KAMBARIAI / ĮVEIKTI ATSTUMAI“
Parodoje „Dalia Grinkevičiūtė (1927–1987). Kambariai / Įveikti atstumai“ vėl iš naujo permąstoma ir interpretuojama D. Grinkevičiūtės gyvenimo istorija ir memuarų knyga „Lietuviai prie Laptevų jūros“. Rašytojos tekstai skatina kurti naujus kūrinius: ne tik prisiminti, įsigilinti, bet ir jutimiškai patirti. Tik pirmiausia – įveikti atstumus nuo Kauno iki Sibiro ir vėl atgal, nuo Kauno iki Sibiro – dar kartą...
Kaunas – tai Dalios Grinkevičiūtės centras, jos šerdis. Čia prabėgo laiminga vaikystė, iš šio miesto Grinkevičiai ištremiami, į Kauną grįžta Dalia su motina pabėgusios iš Sibiro, slapstosi. Kaune Dalia laidoja mirusią motiną gimtųjų namų rūsyje, rašo pirmuosius prisiminimus, blogos nuojautos apimta sukiša rankraščių lapelius į stiklainį ir užkasa vaikystės namų sode. Tam pačiam Kaune ją vėl suima, veda pasivaikščioti po Vytauto parką, nesėkmingai verbuodami bendradarbiauti, čia ji kalinama ir ištremiama antrą kartą. Grįžusi Dalia ieško ir neranda užkasto rankraščio, baigia medicinos studijas, dirba. Kaune Dalios Grinkevičiūtės kapas ir iškasta duobutė po bijūno krūmu, kuris daugiau nei keturis dešimtmečius saugojo paslėptus memuarus. Tiesa triumfuoja!
Paroda suformuota iš šiuolaikiškų modulių – KAMBARIŲ, skirtų trims svarbiausioms D. Grinkevičiūtės gyvenimo ašims: vaikystei tarpukario Kaune, tremties patirčiai ir motinos laidojimo scenai pokariu. Šiuos kontrastingus etapus olfaktorinio meno grupė „Hortus Apertus“ siūlo tyrinėti per kvapus, kurie tampa pilnateisiu šiuolaikinio meno medijos diskursu. „Kai skausmas tampa nebepakeliamas, žmogui tenka „amputuoti“ dalį sąmonės tam, kad išliktų gyvas. Dėmesys gali susiaurėti iki įkvėpimo-iškvėpimo ciklo – žodžių nebelieka. Kančios istorija virsta kvapu. Aštuonios kvapų kapsulės – tai į kvapo objektus dekonstruota D. Grinkevičiūtės gyvenimo istorija“, – teigia „Hortus Apertus“.
Ir ne tik kvapai, bet taip pat vaizdai, garsai, faktūros, šaltis, inovatyvi animacija kuria patyriminį parodos sluoksnį, kviečia pajusti kūnu, pasitelkti vaizduotę, susitapatinti. Arkties erdvėje pristatoma ir Lietuvoje dar nerodyta interaktyvi kino projekto „Purga“ dalis. Režisieriai Gintarė Valevičiūtė ir Antanas Skučas filmo pasakojimą ir interaktyvius animuotus paveikslus kuria remdamiesi D. Grinkevičiūtės memuarais „Lietuviai prie Laptevų jūros“ ir Gintauto Martynaičio grafiniais prisiminimais.
Parodoje su lankytoju kalbamasi ne tik žodžiais, bet ir juslinėmis patirtimis, kurios kaip universali kalba bus lengvai suprantama ir „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ užsienio svečiams.
Pirmą kartą Kaune rodomas ankstyviausias 1949–1950 m. D. Grinkevičiūtės rankraštis! Tai pats emocingiausias rašytojos tekstas, kuriame užfiksuota daug įvykių, detalių, smulkmenų. 2021 m. prisiminimai įtraukti į UNESCO nacionalinį registrą „Pasaulio atmintis“. Tais pačiais metais žurnalas „The Calvert“ anglišką vertimą „Shadows on the Tundra“ (vertė Delija Valiukėnas) įrašė į 100 reikšmingiausių Rytų ir Vidurio Europos literatūros kūrinių sąrašą.
„Lietuviai prie Laptevų jūros“ Lietuvių rašytojų sąjungos leidyklos išleistas serijoje „XX a. lietuvių literatūros lobynas“ ir įtrauktas į mokyklų programą. D. Grinkevičiūtės pasakojimas įtraukia savo betarpišku, nenudailintu, asmeniniu kalbėjimu ir stipria, nepalenkiama herojės pozicija. Jos autentiški ir įtaigūs tekstai sulaukė didelio susidomėjimo ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. D. Grinkevičiūtės atsiminimai išversti į anglų, prancūzų, vokiečių, italų, ispanų, nyderlandų, suomių, lenkų, serbų, rusų kalbas.
Paroda „Dalia Grinkevičiūtė (1927–1987). Kambariai / Įveikti atstumai“ yra „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ programos dalis
Paroda veiks iki 2022 m. gruodžio 3 d.
Projekto vadovė: Deimantė Cibulskienė
Parodos autorės: Gintarė Valevičiūtė Brazauskienė, Vytenė Muschick, Jurga Graf
Kūrybinė grupė: olfaktorinio meno grupė Hortus Apertus, Gintarė Valevičiūtė Brazauskienė, Jurga Graf, Vytenė Muschick, Antanas Skučas, Marius Salynas, Martynas Vilimavičius, Laima Čijunskaitė, Inga Zamulskienė ir kiti.
Partneriai ir rėmėjai:
Kaunas 2022, Lietuvos nacionalinis muziejus, Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, Lietuvos kultūros institutas, LGGRTC, VU botanikos sodas, VšĮ „Hortus Apertus“, MB Tylus kinas.
Rėmėjai:
Lietuvos kultūros taryba, Kauno m. savivaldybė, Lietuvos kino centras.