Paroda „LIETUVA BRANGI“
Visos dainos prasideda nuo teksto ir muzikos, poeto ir kompozitoriaus. „Lietuva brangi“ prasidėjo nuo Jono Mačiulio-Maironio ir Juozo Naujalio. O tada jungėsi instrumentai, dirigentai, atlikėjai, tūkstančiai atlikėjų Dainų šventėje, kurių balsai aidėjo per visą Kauną, visą žalią Lietuvą.
Šiais metais švenčiame šimtmetį nuo 1924 m. rugpjūčio, kai Dainų dienoje pirmą kartą susijungė ir uždainavo gausybė chorų. Vyresnysis dirigentas J. Naujalis mostelėjo lazdele „Tautiškai giesmei“ ir pradėjo iki šiol nenutrūkusią tradiciją.
Parodoje „Lietuva brangi“ mes žvelgiame į laiką, kuris ir keičia, ir išsaugo tradicijas. Tekančio laiko ir upės metafora atskleidžia mūsų tautinio identiteto virsmus. Pasakojame dviejų menininkų – Maironio ir J. Naujalio – kūrybinės draugystės istoriją, intriguojančią dainos „Lietuva brangi“ genezę, jos svarbą tarpukario Lietuvoje, kai vis dar reikėjo stiprinti tautos savimonę, ir tik dar labiau stiprėjančią sovietmečiu, kai ją teko išsaugoti. Buvo šeimų, ją tyliai dainavusių prie šeimos švenčių stalo, buvo drąsiųjų, kurie atsistojo dainai suskambus Dainų slėnyje draudimų metais. Ši daina, kaip nė viena kita, sugėrusi visos tautos istoriją.
O kokiame istoriniame tarpsnyje esame šiandien, kokią prasmę suteikiame daugiau nei šimtmetį gyvuojantiems Maironio žodžiams? Apie tai mąsto, vaizdais ir garsais kalba du garsūs menininkai – režisierė Gintarė Valevičiūtė-B. ir kompozitorius Marius Salynas. (Kartu vaizdo instaliaciją kūrė: Margarita Valionytė, Emilija Dirsytė, Sofija Laurušonytė). Maironis eilėraštyje ne tik grožėjosi Lietuva, jos gamta ir didinga istorija, bet pastebėjo ir skaudinančius dalykus. Du menininkai audiovizualinėje instaliacijoje -+|-+|-||-+|-+|- tęsia poeto temą šiuolaikinio meno kalba, klausia savęs ir visų mūsų, kas labiausiai rūpi, neramina šiandien, kas taip brangu, kad būtina puoselėti ir išsaugoti ateičiai.
Ir dar. Literatūros muziejuje galime rasti ir su muzikos pasauliu susijusių artefaktų. Kada, jei ne kalbant apie Dainų šventę, juos geriausia apžiūrėti. Kviečiame.
Parodą rengė: kuratorė Audronė Meškauskaitė
dizainerė Inga Zamulskienė
muziejininkai: Vaiva Balickienė, Audronė Gedutienė, Jūratė Ivanauskienė, Jonas Jonušas, Regina Mažukėlienė, Daiva Šarkanauskaitė
Už bendradarbiavimą dėkojame: Kauno rajono muziejui, Kauno miesto muziejui, Lietuvos nacionaliniam operos ir baleto teatrui, Lietuvos centriniam valstybės archyvui, Nacionaliniam Mikalojaus Konstantino Čiurlionio dailės muziejui